Ojetý Citroen Berlingo?

Citroen Berlingo v minulosti patřil mezi prodejní šlágry, neboť se najednou objevilo auto, co vypadalo jako dodávka, komfortní bylo jako osobní rodinné auto. Navíc mělo i zajímavou výbavu a uvnitř spoustu místa. Jenže první generace se časem ukázaly, že nebyly nic moc so týče spolehlivosti, auto jelo a najednou nejelo, příčinou byla často elektroinstalace, interiér se časem tak nějak kompletně rozvrzal…atd.

Funguje ojetý Citroen Berlingo „druhé“ generace ?

Je to jiný vůz… i německá Dekra říká, že Citroen Berlingo „druhé“generace je dobré auto. Chyby, které se na německých STK vyskytují jsou typicky francouzské tzn. nefungující ruční brzda, tyčky stabilizátoru, brzdové obložení, občas se vyskytne problémek s emisemi, kdy většinou „odejde“ lambdasonda.

Ale jinak nic zásadního, co by za „takové“ banality dali majitelé jiných evropských značek. Všeobecně je nutné zkontrolovat stav konkrétního auta, neboť tyto vozy často dostávají do „těla“ od různých firem, neboť si jsou dobře vědomy jeho praktičnosti.

Jaký motor pro ojetý Citroen Berlingo?

Variant není mnoho, ale vyberete si. Buďto 1.6 HDI, což je dělník s dostatečným výkonem, skvělou spotřebou, má ale pár ALE! První ALE je turbodmychadlo , které prostě rádo u této motorizace „odejde“ do věčných lovišť a úspora na naftě je rázem na několik let pryč. Jo a není to zrovna levná záležitost. Dále je to kultura chodu motoru.

Benzín a Citroen Berlingo?

Kdo chce benzín, ať si koupí „starou dobrou“ 1.6 80 KW a bude mít klid. Auto s tímto motorem jede dostatečně dynamicky, spotřeba se do 120 KM/H drží na velice dobré úrovni. Hlavně se tam nemá skoro co pokazit, pokud se o auto budete hezky starat. Samozřejmě, že s plně obsazeným autem, psem a kufry v zavazadelníku bude diesel lepší volbou, ale pokud budete Citroen Berlingo využívat „normálně“ , pak 1.6 v benzínu bohatě stačí.

Výhody ojetého Citroen Berlingo oproti VW Touran?

Chápu, že se tady pouštím na tenký led, neboť pro mnohé lidi je koncern VW jako modla, ale co už.  Výhody tohoto často opomíjeného auta oproti koncernu VW je jednoznačně antikorozní ochrana. Postavte vedle sebe Citroen Berlingo a VW Touran – pochopíte v čem je rozdíl.

Navíc Citroen Berlingoboční posuvné dveře , což je přehlížený, nicméně velice praktický fakt. Zpracování u této verze není problém, vše je klidné. Chcete se odlišit? Jsou zde různé pakety, ale hlavně Citroen Berlingo nabízí plno místa uvnitř pro nohy, hlavu,  hodně různých odkládacích schránek, stoleček na sedadlech a já nevím co ještě. Chcete více dynamiky v benzínu, pak jsou zde motory VTI, nicméně tady je třeba být opatrný, mají své mouchy, bohužel občas zásadní a drahé.

Hodnocení německé STK?

Citroen Berlingo je dle Dekry v nájezdu mezi 100 – 150 000KM dokonce lepší, než je průměr dané třídy. Oceňují i výše zmíněnou ochranu před korozí. Pokud  uvažujete o autě pro rodinu, ale nepotřebujete velké MPV jako je např. Citroen C8, pak je Citroen Berlingo velice rozumnou volbou.

Ano je pravdou, že na něj nesbalíte žádnou mladou slečnu, ale to nepotřebujete, protože máte svou rodinu, že? 🙂 . Citroen Berlingo téhle generace dle mého stojí více za zvážení než „koncernový“ Touran. Je to můj názor, který nikdo nemusí brát v potaz.

Mohlo by vás zajímat