Koupě auta pro rodiče?

No jak už asi tušíte nebylo to jednoduché. A taky nebylo… byla to katastrofa… Auto sháněli půl roku!!!…bez legrace, půl roku. Začali na Hondě CRV. Byli se podívat na jedné Hondě na Valašsku z Itálie a asi den se o tomhle zážitku nechtěli bavit.

Koupě auta?  Jaké vybrat?

Pak to šlo s výběrem aut dokola … Honda Accord, Mercedes Benz B, Škoda Octavia nebo Fabia combi… hodně to zkracuju, protože by to bylo na dlouho a stále se měnily typy aut, prostě nevěděli co sami chtějí.

Jezdili po autech v ČR. Něco byly dovozy něco původ Česká Republika a bylo to stále ta samá písnička. Pořád poslouchali, že si kupují jeté auto, tak co chtějí… Kilometry jsou 100 % pravé, že s autem nikdy nic nebylo a podobné bláboly.

Chápali, že si kupují ojeté auto, ale také nejsou troubelíni a asi není úplně dobře, pokud u jednoho z Mercedesů je na přední části rozdíl mezi blatníkem a světlem asi skoro 3 centimetrová mezera z „ťukanečku“ na parkovišti. Spíše rány někde o svodidla.

 „nebourané“ Mondeo?

Jednou mě volal otec večer, kdy jsem se vracel s klientem z Německa s autem a říká něco vy smyslu, že si našli na Sauto Ford Mondeo 2.0 TDCi najeto 195 tis. Km a je z Německa, po prvním majiteli se serviskou za supr cenu asi kolem 130 tisíc Kč. Že takové auto nesešenu ani já v Německu…

Dokážete si představit situaci, že každý týden řešíte jiné auto s někým u koho nechcete, aby někomu naběhl? Kdo si nenechá vymluvit jak se věci mají? Fakt jsem byl už celkem z toho unavený a říkám mu…,“ jo kupte si to Mondeo…mě už je to fakt jedno“…a oni teda, že tam o víkendu pojedou, říkám ok. Říkám si, zase pojedou někam na druhý konec republiky… achjo…nedalo mě to.

Kontrola ojetého auta?

Samozřejmě, že mě to nedalo a volal jsem zpět… ať si nechá aspoň poslat fotku vin auta. Že se mu kouknu na historii km a bouraček.  Pán prodejce se najednou ukázal jako technický antitalent, protože zapomenul fotografovat s mobilem.

Prý má starý telefon na kterém to nejde, tak to mě opravdu rozesmálo J . Ten inzerát na sautu mu asi nafotil nějaký místní borec se smartphonem J, protože fotky na inzerátu měli perfektní a nemusel by se za ně stydět profesionální fotograf. Po popotahování s fotkou poslal vin přes sms, aby bylo jasné, že hraje fér.

Nebouraný Ford Mondeo?

No takže klasika… auto bylo bouráno 2x v roce 2010 a 2012, což se může stát, občas prostě někde ťuknete a je to tak, ale netvrdím, že nebylo bourané. Nicméně již v roce 2016 mělo najeto 205 300 Km, takže kolik má nyní je otázkou…

Každopádně do České Republiky asi couvalo, proto má nyní najeto méně. Unavení a zhnusení vším, řekli, že tedy počkají na mě a něco vymyslíme. Moje skvělá maminka prohodila ještě otázku, jestli by nebylo dobré zajet do nedalekého autocentra, že tam mají hezkého focuse, čirou náhodou v bílé barvě. Tak to jsem bral jako poslední vtip někoho, kdo se v autech nevyzná a přešel jsem to s úsměvem.

Pomoc při výběru auta

Svolal jsem své drahé rodiče a pragmaticky jsem se ptal.

Padaly otázky na využití auta… „Jak a kde s ním budete jezdit“? Denně cca 20 km, pak na nákupy a 2x do roka někam na dovču nebo výlety. Nešlo mě o to, kolik kilometrů ročně najednou, ale o využití auta.

OK, takže diesel nepotřebujete, protože ikdyby jste jezdili šesti litrovým dodgem, tak vám může být jedno kolik to auto má spotřebu, naopak ušetříte za potenciální servis dieselového auta.

Zázraky u ojetého auta neexistují

Takže motorizace vyřešená, pak jsme probírali prvky výbavy a velikost auta…atd. Nemělo to být tedy malé auto. Spíše něco většího, bezpečné a pohodlné. Aby mělo minimálně klimatizaci, elektrickou výbavu a hlavně … nový požadavek, málo najetých kilometrů. Jo a s cenou do 150 Tisíc. Kč.  Říkám jim „Tohle neseženete, to je nesmysl“. Oba bylu v údivu, že to nepůjde…Ano nepůjde to do 150 Tisíc Kč…

Pořízení auta do 180 000 Kč

Pro někoho se mé doporučení může zdát jako hloupost, ale z toho všeho vyšla do cenového limitu a kilometrovému nájezdu jediná volba. Je to Ford Mondeo z roku 2008. Našel jsem 2 auta, jedno bylo přes 200 tisíc Kč, ale druhé bylo levnější, poněvadž bylo v chudší výbavě. Ale co už? Prostě musí z některých požadavků ubrat.

 

K čemu bude rodičům tempomat ? Stejně tak k ničemu mají rádoby dřevěný dekor na palubce ve verzích GHIA, stejně je to přetřený plast a podobné prvky výbav…

Koupě auta v Německu

Ano nemohlo to dopadnout jinak. Za 3 dny jsme jeli pro auto do Německa. Ford Mondeo z roku 2008 s dvoulitrovým benzínovým motorem s najetými 77 350 Km od soukromníka z Mnichova. Dostali jako bonus zimní pneu. Stav auta uvádím ve fotogalerii. Prostě paráda… , jen mělo svou oprávněnou cenu.

Takhle má vypadat skoro 10 let staré auto, pokud inzerent uvádí TOP STAV. Ano bylo nad jejich limit, ano nemá super výbavu, ale bude jim fungovat a pokud se na tom  autě něco pokazí, tak to budou opravy za pár stokorun a nikoliv za desítky tisíc.

Potřebujete také poradit s nákupem auta? Kontaktujte nás.

Tak jak jsme pomohli při výběru auta rodičům, pomůžeme každému. 

Mohlo by vás zajímat