Údajně není zájem o ojetá auta

Není zájem o ojetá auta?

Ojetá auta způsobila od půlky roku 2022 rozruch na českém internetu. Autobazary, především ty velkééé se předhánějí v tom, jak auta budou zdražovat, jak je jich nedostatek apod. Přitom ty samé autobazary, pak v reklamě říkají, že poskytují slevy!!! Na svá auta. Tak tomu nerozumím. Přeci ekonomický zákon říká, že když něco není, je to vzácné, tudíž to nemůže být dostupné a levné. A pokud poskytuji slevu na něco, co na trhu není, pak v nečem neříkám úplně tak pravdu. Napsal jsem to zde, aby si marketingoví „odborníci“ daných autobazarů srovnali své názory, neboť jdou proti názorům vedení svých firem. Ale konec ekonomické teorie.

Ojetá auta a realita v Německu

Je faktem, že ceny v porovnání s rokem 2020 se zvýšily cca o 10 – 15%. Ale opět! Nejde to říci všeobecně. Rozlišujme jaká auta zdražují a proč? Nejvyšší nárůst je u držáků japonská auta a všeobecně vyzkoušená auta. Paradoxně i starší typy aut jdou cenově nahoru, neboť s nimi víte, že dojedete. Takovým příkladem je Toyota Avensis, Mazda 6 apod.  Samozřejmě v benzínových variantách. Běžná konernová auta typo Volkswagen Golf TDI 7.generace je dražší jen o pár set euro, neboť je jich na trhu dostatek. Proto se někteří dovozci aut zaměřují vyloženě na koncern, neboť pokud by se specializovali na japonská auta, tak jsou regulérně nejdražší v české inzerci. Navíc český národ je koncernový a tečka.

Množství ojetých aut v nabídce mobile.de, autoscout.de

Množství aut, která jsou na trhu. V některých typech aut už opravdu nekoupíte nic! Ani na největším evropským trhu s ojetými auty, jako je Německo. Auta typu : Fiat Brava, Fiat Marea – ano, stará auta, ale pro někoho na stavbu nebo jako první auto, proč ne? Tak je neseženete.

Nejvíce nedostatkovým autem jsou MPV

Ano, kategorie ojetých aut MPV je samostatnou kapitolou. Ford S-max, Ford Galaxy, Volkswagen Sharan apod. jsou nedostatkovým a drahým zbožím. Sehnat ojeté MPV v dobré stavu a ještě za nějakou „normální“ cenu je téměř zázrak. Navíc řada automobilek se pro mě z nepochopitelných důvodů rozhodla tuto kategorii stáhnout z nabídky nových aut. Já to chápu, protože své zákazníky naučili na SUV a MPV nikdo nechce. Jenže je to jejich chyba! MPV pro rodinu nemůže SUV nahradit, nikdy! Bavím se o 5 členné rodině, nikoliv o rodině s jedním dítětem. Pamatuji si, že jak jsem byl dítě, jezdili jsme Škodou 110 a taky jsme vždy všude dojeli a také nebyla MPV ani SUV. Jenže dnes je jiná doba, dětské sedačky, miliarda věcí na cestu a to všechno do běžného SUV zkrátka nedáte. Do MPV ano a každý to ví.

Hledáte ojeté auto z Německa, bez lží a kamufláží?

Zavolejte nám, napište a jdeme na to, neboť co si dohodneme, to platí.

Přeji hezký den

Jiří Janíček

Mohlo by vás zajímat