Ojetá auta napříč Evropou – porovnání zemí

Ojetá auta a obchod s nimi v Evropě

Ojetá auta jsou v celé Evropě tvrdý business. Jenže jak jsme se i my přesvědčili, tak né vždy je vše úplně košér a fér. Zamýšlím se nad otázkou ojetých aut jako celku. Uvědomují si lidé, že ojeté auto je opravdu použitá věc?

Realita z českých autobazarů?

Český zákazník nakupuje ojetá auta často podle stejného vzorce jako potraviny. Jde po ceně. Jen s tím rozdílem, že chce nakoupit nejlepší a nejlevnější ojeté auto z autoinzerce. Tohle není v praxi možné a takové chování jen do budoucna může způsobit veliké finanční problémy.

Lidé sledují internet a čtou. Poté jsou z kvanta informací tak dopletení, že je neumí vyhodnotit. Natož použít při koupi ojetého auta. Po shlédnutí pár videí na youtube, nabydou dojmu, že znají vše a jdou na „AKCI“. Pak snadno přehlédnete auto, které je mechanicky v pořádku a koupíte naleštěnou „bídu“.

Kde hledat ojetá auta?

Jako jedinní a první dovozci aut podnikáme Eurotrip po ojetých autech napříč Evropou. Co je cílem tohohle náročného výletu po ojetých autech napříč Evropou? Chceme na vlastní oči vidět stavy, ceny a prodávající ojetých aut z různých evropských zemí. Navštívíme různé státy ze kterých se velice často vozí ojetá auta do ČR.

Ojetá auta vždy srovnáváme s Německem

Srovnání ojetých aut je jen s Německem a jeho prostředím ojetých aut, neboť Německo a ojetiny zde máme perfektně zmapované. Víme ceny ojetých vozidel, jak auta vypadají po technické i motorické stránce a víme co asi očekávat od prodávajících ojetých aut.

Kde hledat ojeté auto v Itálii?

My jsme na to šli od lesa. Hledali jsme ojetá auta z Itálie na Googlu. Ani jeden autobazar jsme nehledali přes autoscout.it. Proč? Protože víme, že v případě telefonátu ztroskotáme na jazykové bariéře. Ne, opravdu neumíme italsky. Druhou možností je, že hledáte ojeté auto v Itálii tak, že jednoduše jedete po okresních cestách a dříve či později na autobazar narazíte. Stejně jako my.

Nevýhoda takového hledání ojetých aut?

Nevýhodou takového hledání ojetých aut je časová i finanční náročnost. Navíc v nepředstavitelném horku a žáru sluníčka. Navíc nikdy nevíte, na jaký autobazar v Itálii narazíte, jakou bude mít nabídku aut, jestli bude mít prodejce otevřeno atd… Těch otázek je opravdu více. A to jsme stále jen u výběru místa, kde ojetá auta v Itálii kupujete. Vůbec zatím neřešíme stavy jednotlivých aut, servisní historii, havárie, tachometry a jejich opravdovost atd.

Na reportáže z našeho Eurotripu se podívejte na náš Youtube kanál . Ukážeme pravidelně realitu, kterou jsme viděli my na vlastní oči. Uvidíte „zajímavá“ místa, kde se jezdí pro auta na „kšeft“ a uvidíte i luxusní a drahá auta. Jako bonus jsme natočili i značkový autobazar, který nabízel opravdu zajímavá auta.

První postřehy z Eurotripu po ojetých autech v Itálii?

Italská i starší ojetá auta mají opravdu krásné podvozkové části.

Italská ojetá auta mají často mechanické či elektonické problémy.

Ojetina z Itálie často postrádá servisní knihu. To ničemu nevadí. Mechanická a technická stránka musí být v pořádku. Což často opravdu není. Naopak se často jedná o ojetá auta, která již neprojdou italskou STK.

Možná jsme měli smůlu. ALE! Téměř vždy v každém autě na přístrojvce svítila nějaká závada nebo z motoru tekl olej nebo se auto celkově zvláštně chovalo. Pokud jsme již prošli touhle části a vše bylo v pořádku, tak karoserie byla buď po lakování a nebo kitování.

Ojetiny jsou použité věci

Takhle k nim musíme přistupovat. V Itálii zkrátka často nefunguje to, co v Německu ano. Po telefonu se s váma téměř nikdo nebaví. Naše kamarádka volala z ČR do Itálie a že má zájem o ojeté auto. Za 5 minut na auto přijedeme a úplně v pořádku nebylo. Ale prodejci v Itálii jsou pohodáří a pokud nenatrefíte na překupníky vraků, tak se s nimi dá domluvit na čemkoliv.

Chcete raději jistotu v podobě dovozu auta z Německa? kontaktujte nás. Rádi Vám s dovozem hezkého ojetého auta pomůžeme.

Těšíme se na setkání a spolupráci.

Jiří & Alex

Mohlo by vás zajímat